Van művészi vénád? – 2020-2021

2020.09.18. – 2020.10.16.

A „Van művészi vénád?” nemzetközi pályázatot olyan középiskolások számára hirdetjük meg, akik érdeklődnek a kortárs képzőművészet iránt, és kedvük van kipróbálni saját kreativitásuk és alkotókészségük határait. A pályázat célja, hogy lehetőséget biztosítson a diákok számára, hogy kipróbálhassák és kiteljesíthessék alkotókészségüket, kielégíthessék kíváncsiságukat, s lehetőségük nyíljon megosztani, megvitatni és megbeszélni másokkal is elképzeléseiket, miközben megtapasztalhatják a projekt megvalósítása során az együttműködés örömét és nehézségeit. Fontos szempontnak tartjuk azt is, hogy a résztvevők a folyamatban megismerkednek a kortárs kiállítóhelyek és galériák világával.  A projekt megvalósításában részt vállalnak a jelentős állami és magán galériák Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon.

A VERSENY TÖRTÉNETE

A „Van művész vénád?” nyílt művészeti verseny 2009-ben indult Csehországban, ahol a prágai Nemzeti Galéria, a DOX Modern Művészeti Központ, a Galéria Rudolfinum és a Morva Galéria adják a pályázat támogatói hátterét. A jelentkező iskolák és diákok számára a partnergalériák a projektvezető szervezettel közösen az év során olyan programokat és műhelyeket szerveznek, melyek közelebb hozzák a résztvevőkhöz az év témáját. A téma minden évben más, és olyan izgalmas kérdésekre keressük együtt a választ, ami összekapcsolja a művészettörténet hagyományait a kor modern megfogalmazásaival. A diákok a tanév során közösen, csoportokban dolgoznak az adott téma kidolgozásán és megvalósításán, majd a kész alkotásokat eljuttatják a bemutatónak helyt adó galériába, ahol a legjobb alkotásokat alkotóik egy „prezentáció” keretében bemutatják. A szakértő zsűri a projektbemutatók után kiválasztja az év legizgalmasabb alkotását. Az adott országok első helyezett csapatai egy nemzetközi találkozón mutathatják be munkájukat a többi nyertes csapatnak.

AZ IDEI TÉMA 

Bálványok és példaképek

Az idők kezdete óta velünk együtt élnek és hűen tükrözik az egyes ember, egy csoport vagy éppen az egész emberiség világról alkotott képét. Bálványai, példaképei mindenkinek vannak. Ahogy változunk, változnak velünk a példaképeink is, de az biztos, hogy végig kísérik életünket. Ideje most kicsit kritikusabban megvizsgálni őket!

Milyen szerepe van a bálványoknak folyamatosan változó világunkban? Hogyan viszonyulunk ma a történelmi idolokhoz, a szobraik által kiváltott érzéseinkhez és a valódi jelentésük körüli vitához? Milyen pozitív vagy negatív hatást gyakorolnak személyiségünkre?

 Téged milyen példaképek kísérnek és mit jelentenek a számodra? Nézzük csak meg, hogy milyen szerepet játszottak ezek a tiszteletnek örvendő személyek a történelem során akár mint karizmatikus vezetők, tehetséges manipulátorok, diktátorok, a modern idők mindenható istenei és istennői! Milyen jelentőséggel bírtak a társadalom és a kultúra területén és hogyan befolyásolták az emberek gondolkodásmódját és értékrendjét?

 KIKNEK?

A pályázatra min. 2 és max. 6 fős, 15 és 19 év közötti diákcsoportok jelentkezését várjuk. Előzetes művészeti tapasztalatok vagy tanulmányok nem szükségesek.

 MIÉRT?

A pályázat célja, a középiskolások és képzőművészet segítségével minél intenzívebb diskurzusra lépjenek azzal a világgal, amelyben élnek. S nem mellékesen új ismeretekkel, új készségekkel, új tapasztalatokkal gazdagodjanak.

JELENTKEZÉS

Jelentkezési határidő: 2020. október 9. 

MEGHOSSZABBÍTVA: 2020. október 16.

Link a jelentkezési felülethez: ITT

A VERSENY MENETE

2020. október 16. – Jelentkezési határidő

2020. október 20. és 22. – Felkészítő alkalmak 14.00-15.30 között online felületen. Az alkalmon elhangzottakat rögzítjük, így a későbbiekben vissza is nézhető, de a közös gondolkodást biztosító foglalkozáson érdemes élőben részt venni.

 2021. január 2. –  A projektek fényképes, szöveges dokumentációjának feltöltési határideje.

 2021. január 10. – Zsűrizés

2021. január 11.-  A csapatok kiértesítése  emailben

2021. február 12. –  A kiválasztott projektek prezentációja. A tervek szerint a Ludwig Múzeumban, majd díjátadó és kiállításmegnyitó a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ

Kiírás, pályázati honlap: http://vanmuveszivenad.ludwigmuseum.hu
Facebook-oldal: https://www.facebook.com/vanmuveszivenad

Kapcsolattartó: Somogyi-Rohonczy Zsófia somogyi.zsofia@ludwigmuseum.hu