A Legal street art akciók a Budapest Főváros Önkormányzata közösségi költségvetési programjának részeként, a lakosság által megszavazott projekt keretében valósultak meg. A program művészeti tanácsadója és projektvezetője a Deák17 Galéria. A kezdeményezés célja a lakosság edukációja, mely magában foglalja a street art műfajának és legális lehetőségeinek bemutatását, valamint a közösségi költségvetés működésének ismertetését, mindezt a lakosság minél szélesebb körű bevonásával és aktivizálásával.
Galériánk az elmúlt időszakban több street art workshopot is szervezett, melyek során rendkívül izgalmas és kreatív alkotások születtek. De miért is olyan fontos a street art, és milyen értékekkel gazdagítja mind a workshop résztvevőit, a fiatalokat, sőt, a városi járókelőket?
A street art workshopok alkalmával a szabad alkotás során a résztvevők nemcsak művészeti technikákat sajátítanak el, hanem saját gondolataikat, érzéseiket is megoszthatják a világgal – ez különösen fontos a mai, digitálisan telített világban, ahol a fizikai térben történő alkotás új dimenziókat nyit meg. A workshopok során a résztvevők közösségi élményben részesülnek: a közös munka, az együttműködés és a kölcsönös támogatás erősíti a közösségi szellemet és barátságokat szül. Ezáltal a street art nemcsak egyéni, hanem kollektív művészeti forma is, mely összehozza az embereket.
Színes falak, egyedi alkotások jelennek meg az utcákon, melyek nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem elgondolkodtatóak is lehetnek – mindeközben hozzájárulva a város esztétikai megújulásához. A városi környezet így élővé válik, és minden járókelő részese lehet ennek az esztétikai élménynek. A helyi kultúra és identitás kifejezése sem másodlagos szempont: az alkotások tükrözhetik a történelmet, társadalmi kérdéseket vagy egyszerűen csak a helyi művészek egyedi látásmódját, ezáltal a művészet szerves részévé válik a városi életnek, a közösségi identitást erősítve.
Februárban a pályázók látványterveket küldhettek be a II. János Pál pápa téren, az Erkel színház mellett található Budapesti Közvilágítás szekrény lefestésére. Márciusban házon belül, a galériatér különböző pontjain három féle workshop közül választhattak az érdeklődők: matrica-, és pólóstencilező és gördeszka-festő foglalkozás VOID, Orosz Richárd és iamsuzie vezetésével.
Májusban a pályázat nyertesei megfestették a II. János Pál pápa téri BDK szekrényt: az elektromos szekrény „street artos életre keltését” a ma is népszerű pop-art stílusra építve, „Warholos” portréval és op-artos csíkozással kombinálva valósították meg, ami nemcsak látványerővel bírt, hanem információhordozó szereppel is felruházták. Erkel Ferenc gazdag életművéből kulcsfogalmakat választottak, személyéhez köthető fontos (zene)művek, helyszínek konkrét megnevezése plakátszerűen a portréhoz választott színekkel összhangban jelenítették meg a szekrényen. Tehát elektromos szekrényük egy „kulturális csomagként” tud a továbbiakban működni egy forgalmas helyen, könnyen megjegyezhető információkkal, sok-sok asszociációra és kíváncsiságra ébresztve.
Szintén májusban VOID megfestette a Budapest Közút kapcsoló szekrényét az Oktogonon: a művész alkalmazkodva a környezethez, a régi típusú, címeres kapcsoló szekrény és a helyszín adottságaihoz választotta ki a megfestett témákat. A festés napközben valósult meg, az osztálykirándulások időszakában, így nagyon sok fiatal járókelő követhette figyelemmel a szekrény átalakulását.
Júniusban pedig a Gazdagréti téren valósult meg közösségi festés, ahol a regisztrált gyerekek és a járókelők Szabó-Lencz Péter vezetésével próbálhatták ki a street art technikákat, ami által a Főtáv egyik szellőző csöve alakulhatott át. A péntek délutáni időpontban sok család tartott hazafelé, akik közül sokan szívesen csatlakoztak a festéshez.
A Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában büszkék vagyunk arra, hogy ilyen workshopokat szervezhetünk, mely közösségeket épít, gazdagítja a városképet és inspirációt nyújt mindenkinek.