A kiállítás egy hobbiból szubkultúrává vált alternatív sport, a gördeszkázás történetét követi végig a hetvenes évek második felétől napjainkig. Célja, hogy bemutassa a változó Budapesten egy akkor felnövekvő generáció útkeresését, a „nyugati” életérzés helyi értelmezését, és olyan fontos jellegzetességekre világítson rá, mint a kreativitás, kockázatvállalás és közösségteremtés.
A Deák 17 Galéria kiállítása a hobbiból szubkultúrává lett gördeszkás életmódra és a nyolcvanas-kilencvenes évek fiataljaira gyakorolt hatását vizsgálja Budapesten – a deszkázás fejlődését, a design történetét, a mozdulatok jelentését mutatja be tárgyak, archív fotók, filmfelvételek és a folyamatokat értelmező grafikonok, valamint az alkalomra készített rövid interjúfilmek segítségével.
A projekt célja, hogy a történetet egy a hetvenes évek végének Budapestjén felnövekvő generáció útkereséséig, a „nyugati” fiatalok életérzésének helyi értelmezéséig vezesse vissza. Az akkori szereplők elkötelezettsége, az extremitással való kitörési vágya egy korrajzot is ad a gördeszkázás gyakorlatának és megítélésének bemutatásán keresztül. „Az utca nem játszótér” egy sokat hallott mondat volt már a nyolcvanas években, amikor a gördeszkázás fejlődésében az utcadeszkázás itthon is megjelent, és a divatos hobbit egy kockázatot és bátorságot, szükségszerű eséseket vállaló csoport önkifejezésévé változtatta. A történet következő fordulata a rendszerváltással következett be, amikor a szabad kereskedelem lehetősége boltok nyitását, pályákat, nemzetközi sztárok látogatását eredményezte. A kilencvenes évek a magyar deszkázás csúcskorszakát jelentette, a közössége ekkor volt a legnagyobb és legaktívabb, és a lehetőségek egy olyan új generáció megjelenéséhez vezettek, akik nemzetközileg is mérhető színvonalon művelték a gördeszkázást. Az internetkorszak előtti években, magazinok, videófilmek és hazai brandek erősítették a deszkások összetartását. A kétezres évek óta önkormányzati pályák épülnek, a trükköket az interneten napi rendszerességgel követni lehet, ami egyszerre inspirál és gátol, de a lehetőség, hogy a 2020-ban olimpiai sportággá váló gördeszkázás itthon is újabb csúcsokra törjön, adott. Budapest a maga egyedi lehetőségeivel és arculatával, változatos domborzatával és köztereivel ma is, mint ahogy az elmúlt negyven évben, a deszkásoknak nagyon jó lehetőségeket nyújt.
A kiállítás egy fotókkal és mozgóképekkel kiegészített kronológiát követ, aminek rajzos kommentárjai közt helyeztük el az adott korszakhoz kapcsolódó interjúkat. Negyven év történetének végigkövetése nemcsak a sporteszköz és a mozgás változását, de a deszkázás médiamegítélésének alakulását is bemutatja. A különböző korszakok a deszkások számára fontos szlogeneket idéznek fel, mint a „Skate or Die”, vagy a „Skate & Create”, amelyek a kiállítás kontextusában is megjelennek. A tárlatunknak vannak a korrajz szempontjából fontos kitérői is, mint a deszkázás gazdasági, kereskedelmi aspektusa, vagy a „deszkászene” évtizedenkénti változása, illetve a sport viszonya más extrém, intézményen kívüli sportokhoz, vagy akár a deszkázás fotó és videódokumentálásának jelentősége. Ezek árnyalják a kiállítás elemző szándékát és megmutatják, miért egy bemutatásra érdemes komplex jelenség a tárlat témája, ami nemcsak egy életformáról, de a városra, – Budapestre – adott generációs reakciókról is szól.
Kurátor: PETRÁNYI Zsolt
Megnyitó: 2019. szeptember 6. 17:00 – a megnyitóbeszéd szövege itt olvasható
Zene: DJ Kool Kasko
Megtekinthető: 2019.09.06 – 12.14.
Múzeumpedagógia: a kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások itt érhetőek el.
A kiállítás katalógusa letölthető innen.
Kapcsolódó programok:
szeptember 26. – Filmvetítés I.
október 8. – Tárlatvezetés I Kurátori tárlatvezetés
október 16. – Filmvetítés ll.
október 30. – Filmvetítés lll.
november 13. – Beszélgetés l Deszkás magazinok
november 20. – Filmvetítés IV.
novebmer 27. – Tárlatvezetés I Egy gördeszkás szemével
december 4. – Beszélgetés I Hova tovább?
december 13. – Finisszázs – katalógusbemutató és filmvetítés
Csoportos látogatás esetén előzetes bejelentkezés szükséges a deak17galeria@gmail.com címen.
A kiállítás a VANS Magyarország és Budapest Sportfőváros támogatásával valósult meg.
A kiállításhoz készült kisfilm megnézhető itt.
Megjelenések:
2019. december 21. – Népszava.hu – Örökifjak előnyben
2019. november 30. – M4 Sport – Szabadidő Magazin – Kaposi Dorka galériavezető mesélt a kiállításról
2019. november – A Gyerekfilm Akadémia diákjainak fimje
2019. október 13. – M5 Tv – SzépMűvészet szakmagazin – Petrányi Zsolt nyilatkozott a kiállításról
2019. október – Új Művészet – Ajánló – Az utca nem játszótér (2. oldal)
2019. szeptember 18. – Noizz.hu – Begurultak az utcáról az olimpiára
2019. szeptember 12. – Magyar Katolikus Rádió – Petrányi Zsolt kurátor nyilatkozott a kiállításról
2019. szeptember 10. – Budapestvideo.hu – Az utca nem játszótér
2019. szeptember 6. – M5 TV – Kult’30 – Kaposi Dorka galériavezetőt Somossy Barbara kérdezte
2019. szeptember 4. – Frontside Magazine – Kiállítás: Az utca nem játszótér
2019. szeptember 4. – Pesti Est – Deszkások a pesti placcokon – 27. oldal
2019. augusztus 27. – Budapest Beat Magazin – A gördeszkázás története Budapesten – 32-33. oldal
2019. augusztus 17. – Blikk – Retró deszkások, szevasztok! – 4. oldal
2019. augusztus 16. – Blikk.hu – Retró deszkások, szevasztok!